Peniaze - cena - plat

7.5.2011
 Vydávaniu peňazí predchádzal výmenný ( bártrový ) obchod, kedy sa vymieňal tovar za tovar.Peniaze prešli historickým vývojom.S prvými mincami sa stretávame v oblasti Blízkeho východu.Egyptský deben bola porovnávacia jednotka k ostatným tovarom už za čias faraónov. Ako platidlo sa začali mince - drachmy používať až okolo roku 700 pr.n.l. v Grécku,kde bolo potrebné vyplácať vojakov a žoldnierov.V oblasti Palestíny a  Fenície sa platilo šekelmi.Prvá mincovňa na území Rímskej ríše bola otvorená v roku 290 pr.n.l.V strednej Európe sa ako platidlo používali keltské mince. S prvými  papierovými peniazmi sa stretávame okolo roku 700 n.l. na území Číny.Panovníkovi došla medená ruda a nemohol ďalej raziť mince.Kovové mince boli nahradené papierovými.V Európe sú papierové peniaze známe iba 350 rokov.Prvé bankovky boli vytlačené po tridsaťročnej vojne vo Švédsku - 16.júla 1661.Od tej doby sa rozšírili po celom svete.
Z ekonomickej učebnice :
--------------------------------------------------------------------------------
,,Cena je peňažné vyjadrenie trhovej hodnoty tovaru!´´
--------------------------------------------------------------------------------
Nakoľko je ,,ekonómia exaktná veda s nepresnými vstupmi ´´, ekonómovia nevedia presne určiť,čo je presná trhová hodnota tovaru.A tá je daná premenlivou ponukou a dopytom v priestore a čase.

Tu treba zdôrazniť,že cena je vždy nadsadená a prevyšuje skutočnú hodnotu tovaru!

To je ,,voda na mlyn ´´ pre obchodníkov,realitných a burzových maklérov,bankárov a politikov.Určovanie ceny podľa ekonomických učebníc,t.j. podľa ponuky a dopytu je len fikciou ekonomických teoretikov.Ceny tovarov  určujú predovšetkým monopoly,obchodné reťazce,stav ekonomiky,kurz eura k doláru,celosvetová kríza a ceny surovín - ropy a zlata.

Regulácia cien štátnymi orgánmi sa pokladá ako obmedzovanie trhovej ekonomiky!

Každá rozumná vláda by mala mať vplyv na rast cien!V inom prípade nasleduje nekontrolovaný nárast cien! Zvýšenie cien ropy spôsobuje automatickú reťazovú reakciu - nárast cien ostatných tovarov.Pre jednoduchého smrtelníka má zvyšovanie cien len negatívne následky.Prvá reakcia je šetrenie - znižovanie spotreby elektriny,plynu,vody.Tým zisky firmám klesajú.Kompenzácia strát sa rieši opätovným zvyšením cien.Keďže štát má tiež podiely v energetických gigantoch a v správnych radách sedia zástupcovia víťazných koaličných strán,tzv.ochrana spotrebitela je len ,,výkrikom do tmy´´ ľavicových  poslancov v parlamente.
Plat je peňažné plnenie od zamestnávateľa poskytované pracovníkovi za prácu,ktorým je štát a štátne inštitúcie.Ostatní pracovníci dostávajú od zamestnávateľa nie plat,ale mzdu.
Plat,alebo mzda musí byť vyššia,ako je minimálna mzda.Vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancom určuje Zákonník práce.
Háčik je v tom,že zamestnanec dostane nižšiu mzdu,ako je vytvorená hodnota.Taktika zamestnávateľa je držať mzdu,čo najnižšie,aby zisk bol najvyšší.Investície do modernizácie strojov je pre firemný management výhodnejší,ako do pracovníka.Výkonnosť zamestnanca klesá jeho vekom,zatiaľ,čo robot môže pracovať nepretržite a s rovnakým výkonom.Vložené financie do nákupu strojov si môže zamestnávateľ odpísať a tým znížiť daňový základ.Rast mzdy sa odrazí na zvyšovaní odvodov a tým výdavkov zamestnávateľa.

Zvyšovanie miezd pracovníkov je posledná vec,ktorá zaujíma zamestnávateľov a politikov!

Nakoľko plat,či mzda je v priebehu roka konštantná a nárast cien je v tvare krivky, dochádza k znižovaniu životnej úrovne obyvateľstva!

Aké sú následky?
- nezamestnanosť
- kriminalita
- zníženie pôrodnosti
- malá kúpyschopnosť obyvateľstva
- zníženie množstva peňazí v obehu
- stagnácia hospodárstva
- zadĺženosť štátu a obyvateľstva
- úspornosť obyvateľstva a následné zvyšovanie cien

---------------------------------------------------------------------------

Čo vieme o peniazoch :
--------------------------------
Peniaze majú moc!
Okrem zdravia sa za peniaze dá kúpiť všetko.
Never nikomu,iba svojej peňaženke.
Peniaze korumpujú.
Čím viac je človek bohatý,tým menej rozmýšľa.
Peniaze nie sú všetko.
===============================================
Večná dilema od zavedenia peňazí do obehu  - Čo je dôležitejšie ? :
- peniaze
- láska
- rodina
- deti
- kariéra
- popularita
- moc
- sláva
- zdravie
===============================================
Peniaze sú tam,kde by sme ich najmenej čakali.
Peniaze sú vždy na nesprávnom mieste.
Najprv láska, potom peniaze už neplatí.
Peniaze sú všade,len sa nevieme k nim dostať.
Najväčšími ,,vysávačmi peňazí´´ sú banky,sporitelne,poisťovne a lízingové spoločnosti.
Peniaze sú obeživo.Ak sú v banke, vkladateľ ich stráca.

- odkiaľ vziať peniaze?´
----------------------------------------------------------------------------

Pozri web !
-----------------------
Kto koľko zarába:
http://www.platy.sk/